25 czerwca 2021
ROZWÓJ

Jak działają innowatorzy na rzecz wspólnego dobra? - Agata Stafiej-Bartosik i Artur Racicki 24#

patron główny

Posłuchaj

Słuchaj również na

Zobacz rozmowę

Słuchaj również na

Przeczytaj

Świat, w którym ludzie skutecznie i pomysłowo odpowiadają na problemy społeczne oraz każda osoba ma odwagę, umiejętności i wsparcie, by przewodzić zmianom na lepsze brzmi jak miejsce idealne. Taki świat jest zarówno bardziej odporny, jak i bardziej włączający i otwarty, ponieważ każda osoba odgrywa rolę w kształtowaniu przyszłości. Na szczęście już teraz jesteśmy świadkami zmian, które mają realny wpływ na to, że nasz świat może tak wyglądać. Są ludzie, którzy swoimi działaniami wspierają przedsiębiorców społecznych, budują i aktywizują sieci osób tak, by pomóc społeczeństwu być twórcą zmian na rzecz wspólnego dobra. Co jest niezbędne do tworzenia takiego świata? Jak wprowadzić zmiany, które naprawdę mają znaczenie?

W najnowszym odcinku podcastu Impact The Future gościem była Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor polskiego oddziału Fundacji Ashoka – wiodącego globalnego stowarzyszenia zawodowego wspierającego przedsiębiorców społecznych – osoby mające innowacyjne, systemowe pomysły i proponujące niestandardowe rozwiązania najbardziej palących problemów społecznych.

Od 40 lat Ashoka buduje i pielęgnuje największą sieć wiodących przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, innowatorów i innowatorek społecznych na świecie. Po wymagającym procesie wyboru, przedsiębiorcy zostają zaproszeni do dołączenia do społeczności Ashoki na całe życie. Od 25 lat Ashoka jest obecna w Polsce wspierając niezwykłe innowatorki i wybitnych innowatorów społecznych. Działają w oparciu o ich mądrość i doświadczenia wspierając ekosystem innowacji społecznych i prowadząc różnorodne działania, które spaja jeden cel. Chcą, żeby każda osoba, mogła być twórcą zmian na rzecz dobra wspólnego. W społeczności Ashoka Fellows każda osoba jest zaangażowana w działania wprowadzające trwałą zmianę na rzecz dobra wspólnego. 

Jakich ludzi wspiera Ashoka? Poniżej niektóre z inicjatyw oraz Ashoka Fellows, z którymi współpracują:

  • Fundacja Łąka – Maciej Podyma rozpoznał wielką wartość łąk kwietnych i wprowadził łąki do miast. Tym samym zainicjował nowy etap rozmów na temat bioróżnorodności w miastach i wzmocnił mieszkańców miast do odgrywania aktywnej roli w odpowiedzi na to wyzwanie.
  • Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZiarnoEwa Smuk Stratenwerth jest pionierką rozwoju programów edukacyjnych, które przeciwdziałają rosnącej przepaści między populacjami miejskimi i wiejskimi w Polsce. Zapraszając miejskie dzieci z rodzicami do udziału w edukacji rzemieślniczej na wsiach, a także wykorzystując środki publiczne do poprawy jakości edukacji na wsiach Ewa pomaga odwrócić destrukcyjną samoocenę, która jest plagą wśród ludności wiejskiej i buduje zrozumienie pomiędzy mieszkańcami miast i wsi.
  • MAAM – Maternity As A Master – Riccarda Zezza uważa, że urlop macierzyński powinien być rozumiany przez rodziców, współpracowników i pracodawców jako czas głębokiej nauki, a nie po prostu czas wolny od pracy. W modelu MAAM urlop macierzyński kończy się z dyplomem, który jest potwierdzeniem umiejętności miękkich dla pracodawcy, które w tym czasie zostały rozwinięte.

Obserwuj, oglądaj i słuchaj Impact The Future
Facebook, YouTube, Apple Podcasts, Spotify, Spreaker

  • Jak można pomóc Ashoce, czyli tym samym pomóc światu?

“Po pierwsze, szukamy ciągle Ashoka Fellows.” – mówi Agata Stafiej-Bartosik w odcinku Impact The Future. Jeśli znasz przedsiębiorcę lub przedsiębiorczynię społeczną, którzy robią niesamowite rzeczy, lub sam czy sama nim jesteś, dowiedz się jak polecić kandydata lub kandydatkę na Ashoka Fellow klikając tutaj. “Po drugie, można nam pomóc dołączając do Ashoka Support Network, czyli stając się osobą, która wspiera nas finansowo, wiedzą i kontaktami. Jeśli ktoś uzna, że to co robimy pomaga światu, to po prostu chodźcie do nas, zróbmy to razem.” Więcej o Ashoka Support Network przeczytasz tutaj.

Chcesz się zaangażować w działania Ashoki? Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej oraz Facebooka, by dowiedzieć się więcej.

Patronat nad cyklem rozmów objął zarządca centrów handlowych – Metro Properties. Patronem medialnym jest MamStartup. 

Rozmowy prowadzi Artur Racicki, na co dzień wspierający startupy pozytywnego wpływu. 

Zapraszamy do wysłuchania pełnej rozmowy na stronie Impact The Future – dowiecie się m.in. tego jak Ashoka wspiera przedsiębiorców społecznych i rozwija nowe sposoby wspólnego działania, które są niezbędne, żeby budować świat w którym każda osoba, może być twórcą zmian na rzecz wspólnego dobra.

Author

Artur Racicki Seryjny Przedsiębiorca
Artur Racicki Seryjny przedsiębiorca

Wspiera i prowadzi projekty startupowe zaangażowane społecznie (głównie cleantech) – poprawiające przez innowacje jakość życia, rozwiązujące problemy cywilizacyjne. Obecnie zaangażowany w spółki:

  • SEEDiA – obszar smart city
  • Fair Water – odsalanie wody,
  • FCAPP – organizacja eventów sportowych,
  • Social Kiwi – agencja social media.

Autor podcastu “Impact The Future” – gdzie rozmawia z innowatorami i ekspertami zmieniającymi świat na lepszy.

Absolwent studiów MBA w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie obecnie gościnnie wykłada “Transfer innowacji ze startupu do korporacji”. W 2015 roku otrzymał z rąk Prezydenta Akademii nagrodę absolwenta roku “Lew Koźmińskiego”. Posiada doświadczenie we współpracy z inwestorami, w tym z funduszami Venture Capital.

więcej na racicki.com