14 maja 2021
ROZWÓJ

Droga od pierwszego miliona do startupów pozytywnego wpływu - prof. Bolesław Rok i Artur Racicki 23#

patron główny

Posłuchaj

Słuchaj również na

Zobacz rozmowę

Słuchaj również na

Przeczytaj

Przez ostatnie lata obserwowaliśmy rosnący rynek startupów pozytywnego wpływu. Nadal to jeszcze dość nowe zjawisko na rynku polskiej przedsiębiorczości. Organizacje skupiając się wokół maksymalizacji pozytywnego wpływu poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii przyczyniają się do rozwiązywania w ramach swojej podstawowej działalności rynkowej najważniejszych wyzwań przed jakimi stoimy lokalnie i globalnie. Coraz częściej możemy przeczytać lub usłyszeć o nowatorskich firmach z impaktem społecznym. Jaki powinien być odpowiedzialny startup? Jak rozwijać ekosystem pozytywnego wpływu, gdzie „business is not only for business”?

W najnowszym odcinku podcastu Impact The Future gościem był prof. dr hab. Bolesław Rok – dyrektor Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu, Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie w Akademii Leona Koźmińskiego, inicjator raportu “Startupy Pozytywnego Wpływu” – jedynej w Polsce publikacji systematycznie analizującej zjawisko, które budzi coraz większe zainteresowanie na całym świecie.

Startupy pozytywnego wpływu pojawiają się w różnych branżach: od wegańskiej żywności i odpowiedzialnej mody do platform upcyklingu i domów pasywnych. Odpowiadają na wyzwania określone w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Łączy je szersze spojrzenie na rolę biznesu, który oprócz ekonomicznej wartości ma także misję społeczną i pozytywny wpływ na środowisko. To połączenie przedsiębiorczości, czyli kreatywności i biznesu, z sustainability, czyli nastawieniem na pozytywny wpływ ze skalowalnością, innowacyjnością. W bazie raportu “Startupy Pozytywnego Wpływu” jest ponad 400 organizacji, które robią bardzo dużo w tym zakresie. Jednak w perspektywie kryzysu klimatycznego, z którym mierzymy się już teraz, nie jest to wystarczające.

  • Co należy zrobić, by rozwinąć innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce?

– Ciągle potrzebna jest radykalna transformacja. To, w obliczu czego stoimy, gdy popatrzymy na wszystkie wyzwania, jest kwestią najbliższych lat. Kiedy przekroczymy “point of no return”, to wtedy właściwie będzie już za późno. Nie oczekujmy, że duże korporacje wprowadzą innowacje, bo nie wprowadzą – mówi prof. Bolesław Rok w najnowszym odcinku Impact The Future.

  • Co powinno być częścią tej transformacji?

“Nadzieja jest po pierwsze w regulacjach. Komisja Europejska i mądre regulacje na poziomie ponadnarodowym, a po drugie w startupach, innowacyjnych przedsięwzięciach, które czemuś służą. Bardzo mnie wkurzają startupy, które robią wielkie halo wokół czegoś, co jest kompletnie niepotrzebne.”

Obserwuj, oglądaj i słuchaj Impact The Future

Facebook, YouTube, Apple Podcasts, Spotify, Spreaker

Coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że to, co dzieje się w temacie zrównoważonego rozwoju na świecie jest niewystarczające, aby powstrzymać dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną. W perspektywie najbliższych kilku lat to będą kolosalne zmiany, które pogłębią rosnący pesymizm wśród młodego pokolenia. Jeśli znasz startup, który ma szansę faktycznie zmienić otaczającą nas rzeczywistość, zgłoś go rankingu Startupów Pozytywnego Wpływu! Zapoznaj się z ostatnim raportem i zacznij działać już teraz – w trosce o przyszłość następnych pokoleń: http://raportspw.kozminskihub.com 

Patronat nad cyklem rozmów objął zarządca centrów handlowych – Metro Properties. Patronem medialnym jest MamStartup. 

Rozmowy prowadzi Artur Racicki, na co dzień wspierający startupy pozytywnego wpływu. 

Zapraszamy do wysłuchania pełnej rozmowy na https://impactthefuture.pl/ – dowiecie się m.in. tego jak przedsiębiorczy Bolesław Rok zarobił swój pierwszy milion.

Author

Artur Racicki Seryjny Przedsiębiorca
Artur Racicki Seryjny przedsiębiorca

Wspiera i prowadzi projekty startupowe zaangażowane społecznie (głównie cleantech) – poprawiające przez innowacje jakość życia, rozwiązujące problemy cywilizacyjne. Obecnie zaangażowany w spółki:

  • SEEDiA – obszar smart city
  • Fair Water – odsalanie wody,
  • FCAPP – organizacja eventów sportowych,
  • Social Kiwi – agencja social media.

Autor podcastu “Impact The Future” – gdzie rozmawia z innowatorami i ekspertami zmieniającymi świat na lepszy.

Absolwent studiów MBA w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie obecnie gościnnie wykłada “Transfer innowacji ze startupu do korporacji”. W 2015 roku otrzymał z rąk Prezydenta Akademii nagrodę absolwenta roku “Lew Koźmińskiego”. Posiada doświadczenie we współpracy z inwestorami, w tym z funduszami Venture Capital.

więcej na racicki.com